Upierzenie ptaków – ich wygląd

Robiąca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który z dumą reprezentuje rodzinę kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną, a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Spotkać ją można także w Azji i w Europie, w której dokładnie pomija tylko i wyłącznie Islandię. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego gatunku na terenie naszego kraju, bowiem w niektórych regionach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Przeważnie spotyka się go na niżowym obszarze kraju. Zamieszkuje on także odmienne krajobrazy- począwszy od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na pobliżu trzcinowisk porastających przy wodnych zbiornikach.

Ptaki pióra

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję oraz pierś, natomiast ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami oraz typową pręgą końcową. Spód ciała zdobiony jest natomiast przez poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast charakterystyczny rdzawy nalot na szyi. Czytaj dalej Upierzenie ptaków – ich wygląd