Ciekawe przedstawiciele ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten śmiało traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki reprezentant

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ciekawe przedstawiciele ptaków