Ciekawe przedstawiciele ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten śmiało traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które zobaczyć można na obszarze całej Europy.

Jego niecodziennie zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest bardzo łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki reprezentant

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zazwyczaj od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać podczas swoich wędrówek. Sójka to również ptak wybitnie czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *